POSZUKUJEMY KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE  
 

 
Korona Gór Polski

Gmina Krasocin Gmina Kluczewsko Gmina Włoszczowa Gmina Secemin Gmina Radków Gmina MoskorzewKajakiem pokonać Pilicę

Lubiący przygody i przypływ adrenaliny powinni się udać na spływ kajakowy rzeką Pilicą.

Pilica to najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 342 km i średnim spadku 0,5 promila. Pokonując Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Wyżynę Małopolską i Nizinę Mazowiecką płynie między innymi przez Szczekociny, Koniecpol, Maluszyn, Przedbórz, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki, Spałę, Białobrzegi i Warkę. Pilica urokliwie meandruje wśród rozległych łąk, lasów oraz bagienek tworząc liczne wysepki i zakola. Najcenniejsze fragmenty dorzecza Pilicy są chronione w 3 parkach krajobrazowych: Przedborskim, Sulejowskim i Spalskim.

W 2006 r. przedstawiciele gmin i powiatów z terenów nadpilicznych oraz Marszałek Województwa Łódzkiego podjęli działania zmierzające do wyznaczenia i oznakowania szlaku kajakowego rzeką Pilicą. Prace trwały dwa lata. W maju 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szlaku, którego długość wynosi 228 km. Szlak wykorzystuje walory kulturowe, krajoznawcze i wypoczynkowe dorzecza Pilicy. Trasa jest dobrze oznakowana, a znalezienie miejsca na biwak nie stanowi problemu.

Początek trasy znajduje się w Szczekocinach. Jednak ze względu na dużą uciążliwość (co najmniej 7 przenosek), najpopularniejszym miejscem do rozpoczęcia spływu jest Maluszyn. Stąd potrzeba około 10 dni, aby dopłynąć do ujścia Pilicy do Wisły (na trasie Maluszyn - ujście do Wisły jest jedna przenoska przez zaporę w Smardzewicach).


Najłatwiejszym odcinkiem szlaku, doskonale nadającym się do spływów rodzinnych z dziećmi jest 90-kilometrowy odcinek od Maluszyna do Sulejowa. Odcinek ten nie wymaga ani jednej przenoski. Jest tu wiele fajnych miejsc do kąpieli, a czysta woda do niej zachęca. Pokonanie odcinka Maluszyn - Sulejów wymaga ok. 5 dni wiosłowania.


Proponowanym, jednodniowym, odcinkiem jest trasa Maluszyn (gm. Żytno) - Krzętów (gm. Wielgomłyny). Rzeka na dystansie do wsi Sudzin jest dość rwąca i kręta. Koło wsi Folwark, z prawej strony, wpływa rzeka Czarna, znacznie poszerzając i uspokajając nurt rzeki. Na całej długości spływu widać ptactwo oraz zwierzęta wodne i wodno-lądowe, szczególnie w okolicach wsi Bobrowniki i Krzętów, gdzie można spotkać również bobry. W urwistych, piaszczystych brzegach widać norki jaskółek brzegówek. W czasie spływu dodatkową przeszkodę stanowią powalone i rosnące przy wodzie drzewa, a także mosty będące na wysokości ok. 1,5 m. nad nurtem rzeki. Czas spływu wynosi około 4-6 godz.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego:
- od 20 czerwca do 31 sierpnia Klekot k. Łachowa, tel. 41 36 69 873
- pozostałe miesiące Hala Sportowa we Włoszczowie, ul. Wiśniowa 2, tel. 41 39 43 920

Organizacja spływów kajakowych rzeką Pilicą:
- Leszek Kutrzyk (Ciemiętniki) - tel. 501 186 680
- Maciej Budzynowski (Włoszczowa) - tel. 662 092 208
- Danuta i Lucjan Moroniowie (Praczka) - tel. 606 576 225, 600 241 439

Przydatne strony internetowe:

www.poradnik-kajakowy.pl/
www.skansenpilicy.pl
www.lesnaprzystan.com
www.e-agroturystyka.org/
www.stero.pl/mapa-pilica-szlak-kajakowy
www.wuja.republika.pl/pilica.html
www.splywy-kajakowe.pl/splywy-pilica-kajaki
www.wierchy.vline.pl
Kliknij aby powiększyćPOWRÓT

 
 
© Serwis Starostwa Powiatowego we Włoszczowie
ul. Wiśniowa 10, 29-100 Włoszczowa, tel. 041 39 44 950
webmaster