POSZUKUJEMY KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE  
 

 
Korona Gór Polski

Gmina Krasocin Gmina Kluczewsko Gmina Włoszczowa Gmina Secemin Gmina Radków Gmina MoskorzewLeśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna
koło Radkowa

Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna została utworzona w 2009 r. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Koniecpol, niedaleko Radkowa. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy Leśniczówce Radków (600 metrów od drogi Bebelno - Krasów - Radków). Wyposażona jest w wiatę, drewniane ławki i stoły. Przy wiacie znajduje się miejsce na ognisko. Na ścieżce o długości 2,2 km jest 10 przystanków wyposażonych w tablice informacyjne o tematyce leśnej. Trasa prowadzi łatwo dostępnymi drogami, a szacowany czas przejścia to ok. 1,5 godziny. Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna została wybudowana z inicjatywy władz Gminy Radków przez Nadleśnictwo Koniecpol, do sfinansowania elementów ścieżki dołożył się także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach i Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.
Przystanki na Leśnej Ścieżce Przyrodniczo-Edukacyjnej


Przystanek I - Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna

Przystanek I stanowi początek Leśnej Ścieżki Przyrodniczo-Edukacyjnej. Z tablicy umieszczonej naprzeciwko Leśniczówki dowiemy się m.in. o zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Koniecpol oraz o zasadach korzystania ze ścieżki. Jest tu również plan z zaznaczoną trasą ścieżki.


Przystanek II - Leśne zwierzęta

Z tablicy informacyjnej na przystanku II możemy dowiedzieć się jakie zwierzęta mamy szansę spotkać spacerując po lesie. Znajduje się tu opis dzika, sarny, jelenia europejskiego, lisa, zająca szaraka, jeża, wiewiórki i kuny leśnej. W pobliżu zbudowano drewnianą wiatę ze stołami i miejscem na ognisko.Przystanek III - Ochrona lasu

Las narażony jest na wiele zagrożeń m.in. pożar, szkodniki, silny wiatr. Przed czym jeszcze leśnicy chronią las i jakie są metody przeciwdziałania zagrożeniom dowiemy się z tablicy informacyjnej na przystanku III.Przystanek IV - Gospodarka łowiecka

Na przystanku IV dowiemy się czym jest łowiectwo i myślistwo, o zwyczajach i tradycji łowiectwa w Polsce oraz celach gospodarki łowieckiej. Na tablicy informacyjnej wyjaśniono również co w gwarze myśliwskiej oznaczają słowa: tabakiera, grandle, cewki, łyżki, klapak i latarnia.
Przystanek V - Ekosystem leśny

Z tablicy na przystanku V dowiemy się m.in. czym jest ekosystem oraz jak skład gatunkowy sadzonych w lesie drzew wpływa na to, jakie zwierzęta zasiedlają dany teren.
Przystanek VI - Zasoby przyrodnicze

Na przystanku VI możemy przeczytać o zasobach przyrodniczych Nadleśnictwa Koniecpol m.in. o różnorodności występujących tu roślin i zwierząt - również tych chronionych; o rezerwacie przyrody "Kępina" niedaleko Szczekocin oraz o Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd.
Przystanek VII - Woda w lesie

Co kryje się pod hasłem retencja wodna lasu i jaką rolę odgrywają leśne bagienka - odpowiedzi na te pytania uzyskamy na przystanku VII poświęconym wodzie w lesie.
Przystanek VIII - Ptaki

Tablica informacyjna na przystanku VIII poświęcona jest ptakom, bez których las byłby bardzo smutny. Możemy się tu dowiedzieć jak ważną rolę w życiu lasu odgrywają ptaki oraz obejrzeć piękne zdjęcia sikorki bogatki, kowalika, zimorodka, sójki, dzięcioła dużego i myszołowa włochatego.
Przystanek IX - Leśne przysmaki

Las to duża stołówka, w której każdy znajdzie dla siebie coś smacznego - takie słowa przeczytamy na tablicy informacyjnej znajdującej się na przystanku IX. Dowiemy się tu o bogactwie różnego rodzaju specjałów, które oferuje nam las, zarówno tych powszechnie znanych ( poziomki, jagody, grzyby), jak również tych pozyskiwanych rzadko ( kwiaty, soki z różnych drzew, zioła, które niegdyś były często wykorzystywane do sporządzania maści, syropów i wywarów na różnego rodzaju dolegliwości).
Przystanek X - Gospodarka leśna

Czym jest gospodarka leśna oraz Plan Urządzania Lasu? W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się zasoby leśne? - na te pytania uzyskamy odpowiedź na przystanku X.
POWRÓT

 
 
© Serwis Starostwa Powiatowego we Włoszczowie
ul. Wiśniowa 10, 29-100 Włoszczowa, tel. 041 39 44 950
webmaster