POSZUKUJEMY KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE  
 

 
Korona Gór Polski

Gmina Krasocin Gmina Kluczewsko Gmina Włoszczowa Gmina Secemin Gmina Radków Gmina MoskorzewŚwiętokrzyski Szlak Architektury DrewnianejDrewniane zabytki to prawdziwe perły regionu świętokrzyskiego, tym cenniejsze, że do dnia dzisiejszego nie zachowało się ich zbyt wiele.
Najpiękniejsze drewniane kościółki, dzwonnice, chałupy i dwory można zobaczyć podróżując samochodowym Szlakiem Architektury Drewnianej Województwa Świętokrzyskiego.
Utworzony w województwie świętokrzyskim szlak jest kompatybilny ze Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu.

Szlak Świętokrzyski tworzą 4 trasy oraz tzw. Mała Pętla Kielecka, zawężająca swój zasięg do stolicy regionu. Obejmuje on blisko 60 obiektów, trzy z nich znajdują się na terenie Powiatu Włoszczowskiego:

  • - Kaplica cmentarna św. Anny w Kurzelowie (Gmina Włoszczowa),
  • - Kościół p.w. Narodzenia NMP w Bebelnie (Gmina Włoszczowa),
  • - Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kossowie (Gmina Radków).
Obiekty te znajdują się na Trasie 2:

Małogoszcz - Kurzelów - Bebelno - Kossów - Rakoszyn - Trzciniec - Obiechów - Mieronice - Krzcięcice - Mierzwin - Mnichów - Chomentów - Tokarnia - Rembieszyce

Przy zabytkach znajdują się tablice informacyjne z opisem danego obiektu w trzech wersjach językowych, mapką oraz zdjęciami i informacją o tym, które obiekty szlaku znajdują się w pobliżu.
Koordynatorem projektu "Szlak Architektury Drewnianej" jest Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, która na oznakowanie szlaku otrzymała dotacje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W działaniach zmierzających do powstania szlaku brał również udział Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego wspierając projekt merytorycznie i finansowo. Wsparcia udzieliła również Kuria Kielecka oraz Kielecki Oddział Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Więcej informacji o szlaku można znaleźć na stronie internetowej: www.drewniane.swietokrzyskie.travel


POWRÓT

 
 
© Serwis Starostwa Powiatowego we Włoszczowie
ul. Wiśniowa 10, 29-100 Włoszczowa, tel. 041 39 44 950
webmaster